Historia wystawy

Historia wystawy

Pomysł na wystawę narodził się w trakcie pracy nad scenariuszem filmu o polskim wynalazcy, Kazimierzu Prószyńskim. Szybko okazało się, że większość prac poświęconych twórcy aeroskopu została napisana przez jednego tylko filmoznawcę – prof. Władysława Jewsiewickiego (1910-2004).
Bliższe spojrzenie na sylwetkę i dorobek naukowca, który jako pierwszy w Polsce obronił doktorat z filmoznawstwa, pozwoliło szybko dostrzec, że należy im się przypomnienie i docenienie. Nasza wystawa jest właśnie próbą oddania hołdu zasłużonemu badaczowi kinematografii.
Wernisaż wystawy odbył się na 33. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych  w Gdyni. Ekspozycja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem widzów,  dostrzegły ją również media m.in.: Film Web, Wirtualna Polska, Gazeta Wyborcza, a także Przemysław Kołodziej, który na łamach Gazety Festiwalowej stwierdził:
„Dzięki wystawie można zapoznać się z sylwetką profesora – towarzyszą jej bogata ekspozycja obejmująca fotografie i wycinki z korespondencji badacza z twórcami oraz instalacja stereoskopowa, która pozwala zanurzyć się w atmosferę starego kina i niesamowitych, fantastycznych światów Władysława Starewicza – pioniera animowanego filmu lalkowego – kolejnego artysty uratowanego przez profesora od zapomnienia”.
Podobne uczucia wystawa wywołała w Łodzi, gdzie była prezentowana w Muzeum Kinematografii  (22.09 – 13.10.2008 r.). Dyrektor Muzeum, Mieczysław Kuźmicki nazwał wystawę „początkiem obchodów 100-lecia kina polskiego”.

Filmoteka Narodowa przy współpracy z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej ogłosiła na 2009 r. KONKURS NA PRZEDSIĘWZIĘCIE PROMUJĄCE 100-LECIE POLS K IE G O  FILMU . Studio Filmowe HARPOON FILMS wystartowało z pomysłem prezentacji arcyciekawej ekspozycji o prof. Jewsiewickim na czterech festiwalach filmowych. Projekt został przyjęty ze zrozumieniem przez organizatorów konkursu i  studio otrzymało wsparcie finansowe, a tym samym możliwość prezentacji szerokiemu gronu odbiorców wystwawy o Władysławie Jewsiewickim.

I tak oto wystawa towarzyszyła:

Międzynarodowemu Festiwalowi Filmowemu Tofifest   w Toruniu

logo_100lat_1

Międzynarodowemu Festiwalowi Filmowemu  Sopot Film Festival

Międzynarodowemu Festiwalowi Filmowemu Off Cinema  w Poznaniu

Przeglądowi Filmów Amatorskich i Niezależnych "Wydmy 2009 ” w Gdańsku

Początek roku 2010 to czas renowacji wystawy, przeglądu stanu instalacji stereoskopowej, wykonanie wszelkich niezbędnych prac naprawczych i przygotowanie do kolejnych wydarzeń filmowych, na których wystawa zagościła i będzie jeszcze gościć.
Od 30.04. do 30.05. ekspozycję można było oglądać w Miejskim Dom Kultury w Wągrowcu , który  zgodnie ze statutem tworzy i upowszechnia kulturę: prowadzi stałe sekcje i grupy zainteresowań, jest organizatorem imprez masowych w plenerze i obszarach zamkniętych, organizuje konkursy, wernisaże. Działania MDK mocno promują sztukę filmową, np. poprzez organizację Festiwalu Filmów Niezależnych „5 minut z życia codziennego” czy warsztatów filmowych.  (zapraszamy do galerii )

Ogólnopolski Konkurs Filmów Niezależnych im. Profesora Henryka Kluby w Koninie  - w dniach 17-20.06.2010 r, wystawa towarzyszyła OKFIE – najstarszemu festiwalowi filmów amatorskich w Polsce, który integruje środowisko niezależnych twórców filmowych. Ugruntowane tradycje, współczesne spojrzenie, edukacja na najwyższym poziomie - profesjonaliści dla amatorów. To corocznie kilkadziesiąt godzin projekcji konkursowych - starannie wyselekcjonowanych dokumentów, animacji i fabuł. To spotkania ze znakomitościami świata sztuki filmowej, gośćmi zagranicznymi, warsztaty, koncerty, atrakcje towarzyskie. Na zwycięzców czeka Grand Prix oraz nagrody przyznawane w dwóch kategoriach przez profesjonalne Jury oraz dodatkowo Jury Młodych. Zapraszamy do zapoznania się ze zdjęciami wystawy na OKFA: http://okfa.ckis.konin.pl

 

Międzynarodowy Festiwal Filmowy TOFIFEST  – 7. edycja festiwalu kina niezależnego, nazywanego „Niepokornym festiwalem”, „Festiwalem dla marzycieli.” Impreza odbywa się w gotyckiej scenerii Torunia. Dochodzi tu do zderzenia magicznego miejsca z letnim czasem owocującym festiwalem niezależnych twórców z całego świata. Tofifest koncentruje się na młodym kinie, niekomercyjnym, debiutanckim. Filmy pokazywane w ramach tej imprezy wpisują się w ważne dyskusje o problemach współczesności, nie pozostawiają widza obojętnym wobec spraw trapiących dziesiejszy świat. Do udziału w zeszłorocznej edycji Tofifest zgłosili się twórcy z 46 krajów. Międzynarodowe jury przyznaje Grand Prix w postaci Złotego Anioła, który nawiązuje do średnowiecznego patrona Torunia. Tofifest przyznaje również Nagrodę Krytyki im. Zygmunta Kałużyńskiego – największej sławy krytyka filmowego. Festiwal stworzony przez wielbicieli kina dla wielbicieli kina.

Wystawa została zaprezentowana na Tofifest w dniach 26.06-03.07.2009. Miejsce udostępniło Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu przy ul. Wały Gen. Sikorskiego 13. Sala na parterze, którą przeznaczono na potrzeby wystawy dzięki odpowiedniej wielkości pomieszczenia (ok. 300m kwadratowych) i bardzo dobremu oświetleniu w pełni wykorzystała jej potencjał.
Bardzo życzliwe przyjęcie zarówno ze strony pracowników CSW Znaki Czasu, jak i osób działających przy Biurze festiwalowym pozwoliło wystawie świetnie się wkomponować w ciekawą imprezę filmową, a samym uczestnikom Festiwalu poznać kilka interesujących faktów z historii filmu i filmoznawstwa polskiego. Wystawa została przyjęta ciepło przez międzynarodową widownię Tofifest, o czym dobitnie świadczą wpisy do księgi pamiątkowej.
Obecność wystawy na toruńskim festiwalu została udokumentowana w oficjalnym katalogu. Informację na temat wystawy, w trakcie festiwalu przekazywała jego strona internetowa www.tofifest.pl , ulotki dostarczone przez Wydawnictwo Pedagogiczne Operon, a także liczne tablice ogłoszeniowe mieszczące się w każdym z trzech miejsc projekcji filmów. Przy wejściu do głównego ośrodka festiwalowego w teatrze Baj Pomorski wisiał banner reklamowy wystawy.
Mamy nadzieję, że organizatorzy festiwalu, którzy włożyli wiele wysiłku w stworzenie wystawie optymalnych warunków, podzielają nasze zdanie, że była ona wartościową częścią barwnego święta wszystkich miłośników kina, jakim była 7. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest.

 

9. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Sopot Film Festival  – ideą festiwalu jest prezentacja filmów, które łąmią konwencje i stereotypy, przekraczają narzucone im ramy poszukując nowych środków wyrazu – środków świata cyfrowego. Filmy czerpią ze zdobyczy internetowej cyberprzestrzeni, nowych trendów w designie, modzie, przestrzeni użytkowej. Do zeszłego roku (2008) Sopot Film Festival był festiwalem produkcji krótkometrażowych, teraz zmienia formułę i rozszerza swe zainteresowania na filmy długometrażowe. Na festiwalu prezentowane jest kino eksperymentalne twórców z całego świata. Polscy reżyserzy mogą zderzyć własne prace z dorobkiem i pomysłem filmowców z Japonii, Indii czy Stanów Zjednoczonych, którzy prezentowali swe prace na największych europejskich festiwalach filmowych.

W dniach od 9 do 16 sierpnia wystawa przybliżająca wybitną postać profesora Władysława Jewsiewickiego gościła na Sopot Film Festival. Ekspozycję można było zobaczyć w foyer Kina Polonia mieszczącego się przy głównej promenadzie kurortu sopockiego, czyli przy ul. Bohaterów Monte Cassino, najbardziej zatłoczonego deptaku w Polsce. Niezwykłe miejsce, letni czas, morska bryza i prześwietna pogoda stanowiły dodatkową atrakcję do bardzo bogatego repertuaru filmowego Festiwalu (wszystkie informacje dostępne na stronie www.sff.pl  ).
Wystawa stanowiła cenne uzupełnienie pokazów filmowych. Przypominała zamierzchłe czasy filmu i pozwalała osobom czekającym na projekcje przenieść się na chwilę w magiczny świat początków polskiego kina. Foyer Kina Polonia w czasie festiwalowego tygodnia zmieniło się w forum dyskusji o kinie, a stało się tak w dużym stopniu dzięki naszej ekspozycji. Padło wiele pytań o przyszłość rodzimego filmu i starych kin, szczególnie, że Kino Polonia, które udostępniło nam miejsce wystawiennicze otwierało swoje drzwi dla widzów po raz ostatni.
Dla wielu odwiedzających informacje prezentowane na wystawie stanowiły nowość, dlatego wiemy, że kolejne odsłony ekspozycji Prof. Władysław Jewsiewicki – poczatkikina.pl są potrzebne, aby wiedza o początkach kina i ich niestrudzonym badaczu, dotarły do możliwie najszerszego grona osób.

 

Międzynarodowy Festiwal Filmowy „OFF Cinema”  - ideą, która przyświecała festiwalowi było stworzenie przeglądu umożliwiającego prezentację filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych będących produkcjami niekomercyjnymi, niezależnymi. Od zeszłego roku OFF Cinema skupia się wyłącznie na kinowym dokumencie, taka zmiana została wymuszona przez kierunek ewolucji kultury i kinematografii. Festiwal prezentuje filmy z całego świata, daje szanse na spotkanie z twórcami z Iranu, Egiptu czy Izraela. Off Cinema to festiwal offowych filmów dokumentalnych tworzony przez młodych artystów (do 35 roku życia).

 

XIII Międzynarodowy Festiwal Filmowy Off Cinema w Poznaniu to trzeci z festiwali, na którym wystawa była obecna w ramach obchodów 100-lecia polskiego filmu. Ekspozycja mieściła się na pierwszym piętrze Centrum Kultury „Zamek” przy ulicy Św. Marcina w Poznaniu w dużym hallu znajdującym się bezpośrednio przed salą projekcyjną.
Wystawa spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem ze strony gospodarzy – organizatorów Off Cinema i pracowników CK „Zamek”. Dzięki ich życzliwości wystawa została sprawnie wkomponowana w przestrzeń i wydarzenia poznańskiego festiwalu. Zainteresowanie ekspozycją ze strony widzów przerosło nasze oczekiwania. Po raz pierwszy wystawa towarzyszyła przeglądowi filmów dokumentalnych, dzieląc z nimi pragnienie opowiedzenia o czymś ważnym. Mamy nadzieję, że widzowie potwierdzają naszą opinię, że wystawa wniosła istotny element do całości wydarzeń festiwalowych.
Jeszcze raz serdecznie dziękujemy organizatorom Festiwalu – pracownikom Centrum Kultury „Zamek” w Poznaniu za możliwość uczestniczenia w tak ciekawym i niepowtarzalnym przeglądzie jak XIII Międzynarodowy Festiwal Filmowy Off Cinema w Poznaniu.

 

Gdański Przegląd Filmów Amatorskich i Niezaleznych WYDMY 2009  – 9. edycja festiwalu młodych, niezależnych twórców filmowych. WYDMY to pokazy filmowe, wykłady, spotkania autorskie oraz koncerty. To też zderzenie szerokiej publiczności z językiem filmu, z jego stroną wizualną i dźwiękową. Jest to festiwal, który oferuje możliwość bezpośredniego kontaktu z materią filmową poprzez organizację warsztatów: montażowych, scenariuszowych, a także poświęconych udźwiękowieniu obrazu filmowego. Głównym kryterium oceny prezentowanych filmów są emocje i głębia podejścia do tematu przewodniego – w zeszłym roku było nim 'ciało'. WYDMY jako przegląd kina offowego proponuje kino nieodbiegające wiele realizacją od „produkcji wysokobudżetowych”, a jednocześnie gwarantuje widzom większe emocje, szczerość i bezkompromisowość przekazu artystycznego.

Wystawa zagościła na ostatnim już festiwalu w ramach przedsięwzięcia 100-lat polskiego filmu organizowanego przez Filmotekę Narodową i PISF.
Ekspozycja stanęła w Stacji Orunia w Gdańsku przy ulicy Dworcowej 9, gdzie mieści się również główna siedziba Gdańskiego Archipelagu Kultury – organizatora Gdańskiego Festiwalu Filmowego WYDMY.

Przestrzeń wystawowa pozwoliła w pełni pokazać wszelkie walory ekspozycji. Zainteresowanie widzów spełniło  nasze oczekiwania. Wystawą zaciekawiły się również gdańskie szkoły, które gromadnie zaczęły odwiedzać ekspozycję. Musimy tu bardzo podziękować pracownikom GAK-u za ich pomoc i zaangażowanie w kwestii promocji wystawy. Informacje dotyczącą przedsięwzięcia znalazły się na wielu trójmiejskich serwisach kulturalnych jak np: www.trojmiasto.pl , www.gdynia.naszemiasto.pl  czy w regionalnej telewizji EiA.

Spore zainteresowanie ekspozycją na wybranych festiwalach w Polsce zaowocowało powstaniem projektu tłumaczenia wystawy na języki obce. Prof. Władysław Jewsiewicki zainspirował wiele osób do pogłębienia wiedzy na temat rodzimych początków kina.

Dziękujemy Filmotece Narodowej oraz Państwowemu Instytutowi Sztuki Filmowej za wsparcie finansowe, dzięki któremu mogliśmy zaprezentować wystawę tak wielu chętnym. Dziękujemy za możliwość przedstawienia osoby Prof. Jewsiewickiego, jego dorobku i magicznego świata filmu, który został przed nami odkryty przez pierwszego dr filmoznawstwa.